Byggvaruhuset ligger öster om Sollefteå Centrum vid Väg 90.  Här hittar du det du behöver från bräder och spik till tegel och dörrar. Färg i regnbågens alla kulörer, tapeter och golv för alla rum. Vi bjuder på inspiration och tips, köks och badrumsutställningar. Självklart ritar vi ditt nya kök och/eller badrum.
Välkommen till en riktig bygghandel!

Det företag som ledde fram till våra dagars Fresks registrerades in redan 1874 av Johan Ludvig Claéson. Bröderna Ludvig & Oskar Claesons handelsrörelser (i Norrland) Johan Ludvig resp. Frans Oskar Claéson var söner till glashandlaren Claés Svänson, Dannike socken - Älsborgs län och broder med Aron E.C. De började båda i unga år som handelsbiträden/drängar åt fadern och senare som egna resehandlare. Bröderna slog sig ned i Norrland och öppnade olika handelsrörelser.

Mer info finns i pdf-filen Handlande Claessons i Dannike

PLATSCHEF

 

Rickard Ljung.jpg

RICKARD LJUNG
0620-827 13
rickard.ljung@k-bygg.se


KÖK & BAD

 

Thomas Jensen.jpg

THOMAS JENSEN
0620-827 17
thomas.jensen@k-bygg.se


BUTIK

 

Erika Strahl.jpg

ERIKA STRAHL
Säljare
0620-827 22
erika.strahl@k-bygg.se

 

Emelie Fors.jpg

EMELIE FORS
Säljare
0620-827 06
emelie.fors@k-bygg.se

 

Maria Persson.jpg

MARIA PERSSON
Säljare, inredare
0620-827 23
maria.persson@k-bygg.se

 


BYGG

 

Bo Olofsson.jpg

BO OLOFSSON
Säljare
0620-827 19
bo.olofsson@k-bygg.se

 

Johan Jeanson.jpg

JOHAN JEANSON
Säljare
0620-827 16
johan.jeanson@k-bygg.se

 

Morgan Persson.jpg

MORGAN PERSSON
Säljare
0620-827 08
morgan.persson@k-bygg.se

 

Fredrik Hedin.jpg

FREDRIK HEDIN
Säljare
0620-827 11
fredrik.hedin@k-bygg.se

 

Hans Tjernberg.jpg

HANS TJERNBERG
Säljare
0620-827 04
hans.tjernberg@k-bygg.se


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING

 

Niklas Hörnberg.jpg

NIKLAS HÖRNBERG
Säljare byggvaror
0620-827 15
niklas.hornberg@k-bygg.se


LAGER

 

Johan Söderlund.jpg

JOHAN SÖDERLUND
Godsmottagare
0620-827 26
johan.soderlund@k-bygg.se


TRANSPORT

 

Jon-Torkel Westrum.jpg

JON-TORKEL WESTRUM
Chaufför
jon-torkel.westrum@k-bygg.se


 

RESANDE SÄLJARE

 

JOHAN-BERGMAN.jpg

JOHAN BERGMAN
Bilprodukter, billack, industrifärg
063-15 67 56
johan.bergman@k-bygg.se

 

Niklas-Edlund.jpg

NIKLAS EDLUND
Bil- & industrifärg
060-169878
niklas.edlund@k-bygg.se

 

OLOF-SAHLIN.jpg

OLOF SAHLIN
Bilprodukter, billack, industrifärg
063-15 67 76
olof.sahlin@k-bygg.se