Hoppa till innehållet

Denna webbplats använder cookies

Vi använder cookies för att kunna anpassa våra sidor och tjänster för att ge dig en bättre upplevelse på hemsidan. Fortsätter du surfa på vår webbplats godkänner du att cookies används. Om du inte accepterar användandet av cookies, kan du stänga av det i inställningarna för din webbläsare. Vi behandlar dina personuppgifter enligt vår integritetspolicy, läs mer här.

×
 

SOLLEFTEÅ

Butiken

Om oss:

Byggvaruhuset ligger öster om Sollefteå Centrum vid Väg 90.  Här hittar du det du behöver från bräder och spik till tegel och dörrar. Färg i regnbågens alla kulörer, tapeter och golv för alla rum. Vi bjuder på inspiration och tips, köks och badrumsutställningar. Självklart ritar vi ditt nya kök och/eller badrum.
Välkommen till en riktig bygghandel!

Historik

Det företag som ledde fram till våra dagars Fresks registrerades in redan 1874 av Johan Ludvig Claéson. Bröderna Ludvig & Oskar Claesons handelsrörelser (i Norrland) Johan Ludvig resp. Frans Oskar Claéson var söner till glashandlaren Claés Svänson, Dannike socken - Älsborgs län och broder med Aron E.C. De började båda i unga år som handelsbiträden/drängar åt fadern och senare som egna resehandlare. Bröderna slog sig ned i Norrland och öppnade olika handelsrörelser.

Mer info finns i pdf-filen Handlande Claessons i Dannike

 

 

Medarbetare

Platschef

Rickard Ljung.jpgRICKARD LJUNG


0620-827 13
rickard.ljung@k-bygg.se


Kök & bad

Thomas Jensen.jpgTHOMAS JENSEN
 

0620-827 17
thomas.jensen@k-bygg.se


Butik

Erika Strahl.jpgERIKA STRAHL
Säljare

0620-827 22
erika.strahl@k-bygg.se

Emelie Fors.jpg

EMELIE FORS
Säljare

0620-827 06
emelie.fors@k-bygg.se

Maria Persson.jpg

MARIA PERSSON
Säljare, inredare

0620-827 23
maria.persson@k-bygg.se

 


Bygg

Bo Olofsson.jpgBO OLOFSSON
Säljare

0620-827 19
bo.olofsson@k-bygg.se

Johan Jeanson.jpg

JOHAN JEANSON
Säljare

0620-827 16
johan.jeanson@k-bygg.se

Morgan Persson.jpg

MORGAN PERSSON
Säljare

0620-827 08
morgan.persson@k-bygg.se

Fredrik Hedin.jpg

FREDRIK HEDIN
Säljare

0620-827 11
fredrik.hedin@k-bygg.se

Hans Tjernberg.jpg

HANS TJERNBERG
Säljare

0620-827 04
hans.tjernberg@k-bygg.se

 

 


Företagsförsäljning

Niklas Hörnberg.jpgNIKLAS HÖRNBERG
Säljare byggvaror

0620-827 15
niklas.hornberg@k-bygg.se


Lager

Johan Söderlund.jpgJOHAN SÖDERLUND
Godsmottagare

0620-827 26
johan.soderlund@k-bygg.se


Transport

Jon-Torkel Westrum.jpgJON-TORKEL WESTRUM
Chaufför


jon-torkel.westrum@k-bygg.se


 

Resande säljare

JOHAN-BERGMANJOHAN BERGMAN
Bilprodukter, billack, industrifärg

063-15 67 56
johan.bergman@k-bygg.se

Niklas-EdlundNIKLAS EDLUND
Bil- & industrifärg

060-169878
niklas.edlund@k-bygg.se

OLOF-SAHLINOLOF SAHLIN
Bilprodukter, billack, industrifärg

063-15 67 76
olof.sahlin@k-bygg.se

button_register (1).png

ÖPPETTIDER

Mån-fre
06.30-18.00 
Lördagar
09.00-14.00

Telefon

0620-827 00

Adressuppgifter

Besöksadress

Övergårdsvägen 17

Postadress

881 41 Sollefteå

Fax
0620-827 30
Produkten har lagts i varukorgen