Byggvaruhuset ligger nära avfarten från söder in på Timmervägen (Väg 86). Här hittar du det du behöver från bräder och spik till tegel och dörrar. Färg i regnbågens alla kulörer, tapeter och golv för alla rum. Vi bjuder på inspiration och tips, köks och badrumsutställningar. Självklart ritar vi ditt nya kök och eller badrum. Välkommen till oss i Sundsvall!

Sundsvalls Trä är ett byggmaterialföretag som har funnits i Sundsvall sedan 1967. Företaget startades av Bo Callans som ett dotterbolag till Callans trä för att bättre kunna serva bygg-kunderna i Sundsvallsområdet med trävaror. Efterhand breddades sortimentet med allehanda byggvaror, inte minst skivmaterial.

Sundsvalls historia - Läs om Sundsvalls Trä och Strömbergs Färg

PLATSCHEF

 

Anders-Darefelt-980x630.jpg

ANDERS DAREFELT
060-16 98 72
anders.darefelt@k-bygg.se


SÄLJCHEF BUTIK

 

SkuggaMan.jpeg

HENRIK ENGBLOM
060-16 98 76
henrik.engblom@k-bygg.se


SÄLJCHEF LAGER OCH LOGISTIK

 

Jimmy-Bergström-980x630.jpg

JIMMY BERGSTRÖM
060-16 98 38
jimmy.bergstrom@k-bygg.se


KÖK & BAD

 

Marie-Löfgren.jpeg

MARIE LÖFGREN
060-16 98 71
marie.lofgren@k-bygg.se


BUTIK

 

SkuggaKvinna.jpg

Malin Wiström
Butiksäljare
060-16 98 24
malin.wistrom@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

BJÖRN RÖSTH
Butiksäljare
060-16 98 26
bjorn.rosth@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

MARKUS SÖDERLUND
Butiksäljare
060-16 98 32
markus.soderlund@k-bygg.se

 

SkuggaKvinna.jpg

PERNILLA FINÉR
Butiksäljare
060-16 98 55
pernilla.finer@k-bygg.se

 

Conny-Sundqvist.jpeg

CONNY SUNDQVIST
Butiksäljare
060-16 98 18
conny.sundkvist@k-bygg.se

 

ULRIKA-VEDIN-NY.jpeg

ULRIKA VEDIN
Butiksäljare
060-16 98 21
ulrika.vedin@k-bygg.se


BYGG

 

SkuggaMan (1).jpg

NIKLAS JONSSON
Säljare
060-16 98 76
niklas.jonssonsundberg@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

MARCUS SÖDERLUND
Säljare
060-16 98 32
marcus.soderlund@k-bygg.se

 

 

SkuggaMan (1).jpg

KRISTOFFER SELLSTEDT
Säljare
060-16 98 81
kristoffer.sellstedt@k-bygg.se


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING MÅLERI

 

Christer-Hammarstedt.jpeg

CHRISTER HAMMARSTEDT
Färg
060-16 98 62
christer.hammarstedt@k-bygg.se

 

Jennie-Backeus.jpeg

JENNIE BACKEUS
Färg
060-16 98 14
jennie.backeus@k-bygg.se

 

Joakim-Sorlander-980x630.jpg

JOAKIM SÖRLANDER
Färg Bil- och industri
060-16 98 46
joakim.sorlander@k-bygg.se

 

Mattias-Byström.jpeg

MATTIAS BYSTRÖM
Färg
060-16 98 61
mattias.bystrom@k-bygg.se


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING BYGG

 

Jan-Lodin.jpeg

JAN LODIN
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 73
jan.lodin@k-bygg.se

 

Patrik-Werne.jpg

PATRIK WERNE
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 74
patrik.werne@k-bygg.se

 

Per-Jungdalen.jpeg

PER JUNGDALEN
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 12
per.jungdalen@k-bygg.se


BYGGLAGER

 

Jimmy-Svanberg.jpeg

JIMMY SVANBERG
Lagersäljare
060-16 98 75
jimmy.svanberg@k-bygg.se

 

 

 

SkuggaMan (1).jpg

SEBASTIAN JONSSON NORDSTRÖM
Lagersäljare
060-16 98 22
sebastian.jonsson.nordstrom@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

PETER ENGLUND
Lagersäljare
060-16 98 15
peter.englund@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

JENS RODIN
Lagersäljare
060-16 98 06

SkuggaMan (1).jpg

MIKAEL OLSSON
Lagersäljare
060-16 98 67

 

Marcus-Mossberg.jpeg

MARKUS MOSSBERG
Lagersäljare
060-16 98 57
markus.mossberg@k-bygg.se

 

Jim-Karlsson.jpeg

JIM KARLSSON
Godsmottagning
060-169823
jim.karlsson@k-bygg.se


RESANDE SÄLJARE

 

JOHAN-BERGMAN.jpeg

JOHAN BERGMAN
Bilprodukter, billack, industrifärg
063-15 67 56
johan.bergman@k-bygg.se

 

Niklas-Edlund.jpg

NIKLAS EDLUND
Bil- & industrifärg
060-169878
niklas.edlund@k-bygg.se

 

SkuggaMan.jpg

OLOF SVERIN
Bilprodukter, billack, industrifärg
060-16 98 56
olof.sverin@k-bygg.se