Byggvaruhuset ligger nära avfarten från söder in på Timmervägen (Väg 86). Här hittar du det du behöver från bräder och spik till tegel och dörrar. Färg i regnbågens alla kulörer, tapeter och golv för alla rum. Vi bjuder på inspiration och tips, köks och badrumsutställningar. Självklart ritar vi ditt nya kök och eller badum.
Välkommen till en riktig bygghandel!

Sundsvalls Trä är ett byggmaterialföretag som har funnits i Sundsvall sedan 1967. Företaget startades av Bo Callans som ett dotterbolag till Callans trä för att bättre kunna serva bygg-kunderna i Sundsvallsområdet med trävaror. Efterhand breddades sortimentet med allehanda byggvaror, inte minst skivmaterial.

Sundsvalls historia - Läs om Sundsvalls Trä och Strömbergs Färg

PLATSCHEF

 

Anders-Darefelt-980x630.jpg

ANDERS DAREFELT
060-16 98 72
anders.darefelt@k-bygg.se


BUTIKS- OCH LAGERANSVARIG

 

Jimmy-Bergström-980x630.jpg

JIMMY BERGSTRÖM
060-16 98 38
jimmy.bergstrom@k-bygg.se


KÖK & BAD

 

Marie-Löfgren.jpeg

MARIE LÖFGREN
060-16 98 71
marie.lofgren@k-bygg.se


FÄRG & INTERIÖR

 

SkuggaKvinna.jpg

Malin Wiström
Säljare
060-16 98 24
malin.wistrom@k-bygg.se

 

SkuggaKvinna.jpg

PERNILLA FINÉR
Kassa, säljare
060-16 98 55
pernilla.finer@k-bygg.se

 

Conny-Sundqvist.jpeg

CONNY SUNDQVIST
Säljare
060-16 98 18
conny.sundkvist@k-bygg.se

 

ULRIKA-VEDIN-NY.jpeg

ULRIKA VEDIN
Säljare, inredare
060-16 98 21
ulrika.vedin@k-bygg.se


BYGG

 

SkuggaMan (1).jpg

NIKLAS JONSSON
Säljare
060-16 98 76
niklas.jonssonsundberg@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

MARCUS SÖDERLUND
Säljare
060-16 98 32
marcus.soderlund@k-bygg.se


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING MÅLERI

 

Christer-Hammarstedt.jpeg

CHRISTER HAMMARSTEDT
Färg
060-16 98 62
christer.hammarstedt@k-bygg.se

 

Jennie-Backeus.jpeg

JENNIE BACKEUS
Färg
060-16 98 14
jennie.backeus@k-bygg.se

 

Joakim-Sorlander-980x630.jpg

JOAKIM SÖRLANDER
Färg Bil- och industri
060-16 98 46
joakim.sorlander@k-bygg.se

 

Mattias-Byström.jpeg

MATTIAS BYSTRÖM
Färg
060-16 98 61
mattias.bystrom@k-bygg.se


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING BYGG

 

Jan-Lodin.jpeg

JAN LODIN
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 73
jan.lodin@k-bygg.se

 

Patrik-Werne.jpg

PATRIK WERNE
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 74
patrik.werne@k-bygg.se

 

Per-Jungdalen.jpeg

PER JUNGDALEN
Byggvaror, golv, keramik
060-16 98 12
per.jungdalen@k-bygg.se


BYGGLAGER

 

Torbjörn-Andersson.jpeg

TORBJÖRN ANDERSSON
Bygg, transportsansvarig
060-16 98 48
torbjorn.andersson@k-bygg.se

 

Jimmy-Svanberg.jpeg

JIMMY SVANBERG
Säljare
060-16 98 75
jimmy.svanberg@k-bygg.se

 

Michael-Rosenberg.jpeg

MICHAEL ROSENBERG
Säljare
060-16 98 43
michael.rosenberg@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

SEBASTIAN JONSSON NORDSTRÖM
Säljare
060-16 98 22
sebastian.jonsson.nordstrom@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

PETER ENGLUND
Säljare
060-16 98 15
peter.englund@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

ANTON NORDIN
Säljare
060-16 98 26
anton.nordin@k-bygg.se

 

Marcus-Mossberg.jpeg

MARKUS MOSSBERG
Säljare
060-16 98 57
markus.mossberg@k-bygg.se

 

Jim-Karlsson.jpeg

JIM KARLSSON
Godsmottagning
060-169823
jim.karlsson@k-bygg.se


RESANDE SÄLJARE

 

JOHAN-BERGMAN.jpeg

JOHAN BERGMAN
Bilprodukter, billack, industrifärg
063-15 67 56
johan.bergman@k-bygg.se

 

Niklas-Edlund.jpg

NIKLAS EDLUND
Bil- & industrifärg
060-169878
niklas.edlund@k-bygg.se

 

OLOF-SAHLIN.jpeg

OLOF SAHLIN
Bilprodukter, billack, industrifärg
063-15 67 76
olof.sahlin@k-bygg.se