Byggvaruhuset ligger strax söder om centrum utefter E45. Här hittar du det du behöver till ditt boende. Välkommen till en riktig bygghandel.

Förvärvad av Fresks: Juni 2015
Platschef: Hans-Åke Pettersson

Året var 1926 och byggmästaren Adolf Pettersson hade bestämt sig för att starta en järnhandel i Vilhelmina. Han köpte in ett järnhandelslager för 10 000kr, men bara en månad därefter avled Adolf och handelsrättigheterna övergick då till hans fru. Men det var sönerna Ingemar och Henry, 15 och 13 år, som drev järnhandeln med hjälp från deras mor.

Under 30-talet flyttade Ingemar från Vilhelmina och Henry drev då firman vidare i egen regi. Han köpte in lastbil och anställde chaufför, införskaffade traktor och truck, affären utökades och så småningom flyttades butiken till jänvägsområdet. En titt i de gamla kassaböckerna skvallrar om vad som såldes bra på gamla dar. Jämfört med i dag då det säljs mycket byggmaterial och verktyg av olika slag, var ammunition och vapen en viktig vara på dåtiden. Likaså timmersågar, yxskaft, fotogenlyktor och stora kokkärl till skogsarbetarna var ett måste.
Henry var dessutom en av de första i Vilhelmina som sålde bensin.

Antalet anställda är i dag nio och företaget har hunnit byta lokaler ytterligare en gång till de nuvarande på Sälggatan.
Genom åren har verksamheten konstant utökats och tycker idag alla områden som förväntas av en modern bygg- och järnhandel.

PLATSCHEF

 

JOHAN.jpeg

Johan Abramsson
0940-58 47 67
johan.abramsson@k-bygg.se
 


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING

 

PATRIK.jpeg

Patrik Hoffman
0940-58 47 69
patrik.hoffman@k-bygg.se

 

Sara_Westerholm-2-980.jpg
SARA WESTERHOLM
0940-58 47 75
sara.westerholm@k-bygg.se


FÄRG, BYGG & INTERIÖR

 

KAREN.jpeg

Karen Laugher
0940-58 47 68
karen.laugher@k-bygg.se
 

LINNEA.jpeg

Linnea Henriksson
0940-58 47 72
linnea.henriksson@k-bygg.se
 

RICKARD.jpg

Rickard Eriksson
0940-58 47 66
rickard.eriksson@k-bygg.se
 

sven_hedman_980x630.jpg

Sven Hedman
0940-58 47 65
sven.hedman@k-bygg.se


BYGGLAGER

 

KEBBE.jpeg

Christopher "Kebbe" Pettersson
0940-58 47 64
christopher.pettersson@k-bygg.se
 

Ronny-Lundin-980x630.jpg

Ronny Lundin
0940-58 47 73
ronny.lundin@k-bygg.se